Bir Dağıtım Düşünün Dağıtım Ağı Yok

Başlık her dağıtımın bir cd/dvd gönderme zorunluluğu olmalıymış gibi algılanabilir ancak  onu kastetmediğimi yazının başında belirteyim.

Elbette özgür yazılım projeleri ürünlerini kullanıcılarına istedikleri araçları kullanarak ulaştırmayı seçme hakkına sahiptir. Bazı projeler web sayfalarından , bazıları dergi ve gazeteler aracılığıyla kullanıcılarına ulaşmayı tercih edebilirler. Tercihlerinin belirleyen tek etken keyfi olarak verecekleri bir karardan daha çok içinde bulundukları şartlar ve hitap ettikler kitlenin niteliğidir.

Forum ve e-posta listelerinden öğrendiğim  kadarıyla her GNU/Linux dağıtımı hedef kitlesine ürünlerini cd veya dvd ile göndermiyor. Bu yolu tercih edenlerinin içinde adı en çok ve övgüyle geçense Ubuntu.

NE GEREK VAR ?

Zaten herkesin evinden internete bağlanma imkanı var web sayfasından CD kalıbını indirip DVD'ye yazdırabilirler, internet bağlantı hızı yükseldi, yavaş ya da kotalı internet kullananlarda internet kafeye gidip indirsinler diyebilirsiniz. Diğer işletim sistemleriyle gemileri yakmış ve ne olursan olsun, ne kadar uğraştırırsa uğraştırsın bir GNU/Linux dağıtımını kurmaya karar vermiş birisi zaten bu dediklerimizi hatta daha fazlasını yapabilir. Özgür yazılıma gönül vermiş ve bir özgür yazılım topluluğunun parçası olan bizlerin herkesten böyle kararlı olmalarını bekleme hakkımız olmadığını düşünüyorum. Herkes bu kadar kararlı olsaydı belki paket yöneticilerine ihtiyaç olmaz yazılımları kendimiz derler  kullanırdık. Öyle olmuyor çünkü  bildiğiniz gibi içinde yaşadığımız toplum ve sistem hazıra, daha kolaya alıştırılmış ve giderek tüketim toplumunun birer parçası haline getirilen kişilerden oluşuyor. Herkesin böyle olduğunu söylemek haksızlık olur ancak ezici bir çoğunluk böyle ve birileri onlara ulaşmazsa yazılım dünyası özelinde crack'lemeyi büyük bir marifet sayan özgür yazılım felsefesinden, özgür yazılımdan habersiz parası olmadığı için çalmayı meşrulaştıran  kişilerin sayısı giderek artacak.

NEDEN CD/DVD GÖNDERİLMELİ ?

Ubuntu imkanlarıyla doğru orantılı olarak iddialı bir çalışma yapıyor; dünyanın neresinde olursanız olun talep etmeniz halinde CD gönderiyor. CD ile beraber gelen çıkartmada ilk anda kullanıcı adayını cezbediyor CD daha disk sürücüye konulmadan, işletim sistemi kafada kuruluyor Smile İki taraf içinde güzel bir başlangıç sadık ve destek verebilecek , bulunduğu her ortamda bu sürprizden bahsederek çevresini de kullanmaya davet edecek bir kullanıcıya bir DVD göndererek, gönderiye bir çıkartma ilave edilerek kazanılabiliyor. Topluluğa, ilk anda kabulünde bir işareti olan kutulu baskılı bir CD/DVD ve bilgisayara yapıştırılacak bir çıkartma aidiyet duygusunu pekiştiriyor.

YENİDEN !

Pardus GNU/Linux dağıtımı olarak bizimde bir CD  gönderme çalışmamız vardı. Bu çalışma şu şekilde yapılıyordu ;

  • CD gönüllüleri iletişim bilgilerini PardusWiki de ki maddeye yazıyor
  • CD edinmek isteyenlerde kendilerine en yakın yerde ikamet eden gönüllüden CD talebinde bulunuyordu.

Bu şekilde kaç kişinin CD edindiğine dair bir bilgi yok ancak sayı ne olursa olsun düşünce sadece barındırdığı iyi niyetle bile Pardus'a sempati duyulmasına yeter. İlgili madde Özgürlükiçin'de DVD Gönder hizmetinin verilmeye başlamasıyla kaldırıldı.

DVD Gönder  hizmeti de bir  süredir verilemiyor.. Çünkü Pardus Topluluk süreçlerinde bazı değişikliklere gidildi ve topluluk yönetimi tamamiyle topluluk üyelerine bırakıldı. DVD gönder gibi hem iş gücü hem de parasal ilişkileri olan bir çalışmanın bu şartlarda yapılması mümkün değildi en başta Topluluğun çeşitli yerlerinde görev alan bizler sürecin nasıl işlediğini bilmiyorduk. Sonradan öğrendiğime göre (yanlış biliyorda olabilirim) süreç şöyle işliyordu;

  • DVD'ler Pardus projesi tarafından Topluluk süreçlerini yöneten firmaya teslim ediliyor
  • Firma özgürlükiçin sayfası üzerinden DVD taleplerini alıyor.
  • Belirli aralıklarla anlaşmalı kargo firmasına teslim ediyor bizlerde sadece kargo ücretini ödeyerek etiketli kutulu Pardus DVD'mize kavuşuyorduk.

ŞİMDİ

Topluluğumuza yeni katılımların olması , Pardus'un kullanımının yaygınlaşması amacıyla, kullanıcı adaylarımıza daha kolay ulaşılabilir bir Pardus sunmalıyız. Bunu yapmamızın iki yolu var

İlk yol; DVD gönüllüsü çalışmasını bu sefer Topluluk Portallarımız üzerinden yeniden hayata geçirmek ve her ilden en az bir DVD gönüllüsü hedefine ulaşabilmek bu hedefin ardından eğer yapılabilirse ilçeler düzeyinden örgütlenmek ve internetten indirdiğimiz DVD kalıplarını yazdırıp üzerine asetat kalemle Pardus 20... yazıp talep eden kişiye ulaştırmak. Kolay hemen başlayabileceğimiz ancak yazının başlarında bahsettiğim kullanıcı adayını etkilemekten uzak bir yöntem. Bu haliyle bir ihtiyaca cevap vermesine rağmen ambalaja önem veren bir  kitleyide kapsama hedefindeysek- ki hedefimiz içinde herkes olmalı – başarılı olma ihtimali görece az bir yol.

İkinci yol ; Şimdiye kadar denenmiş olan iki yöntemin birleşimini  hayata geçirmek. Pardus Projesinin Camia ilişkilerini düzenlemek proje ve Topluluk arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla oluşturulan camia koordinatörlerimizin yardımıyla zaten Tübitak/Bilgem tarafından bastırılan ve çeşitli etkinliklerde dağıtılan DVD'lerin topluluğun oluşturduğu bir organizasyon ile dağıtılmasının sağlanması. DVD gönderimini şu şekilde yapabiliriz ;

  • Topluluk portallarında DVD gönüllüleri belirlenir.
  • Her sürüm veya ara sürüm çıkarıldığı dönemde Camia koordinatörlerinden makul sayıda DVD talep edilerek gönüllülere gönderilir.
  • DVD Gönüllüleri kendi illerinde isteyenlere DVD'leri gönderir.

Ne dersiniz ? GNU/Linux dağıtımı kullanmaya karar veren birisi için büyük kolaylık değil mi?Bu yazının lisansı Pardus-Linux.Org eDergi 35. Sayı'daki lisansı ile aynıdır. Lisanslar hakkında bilgiyi lisanslar sayfamızda bulabilirsiniz.

Etiketler :

Yorumlar