Kitap Tanıtımı: Python ile Kendi Bilgisayar Oyunlarınızı Oluşturun

ISBN: 978-0-9821060-1-3
Sürüm No: 13
Yazar: Albert SWEIGART

Bu yazıda, varlığından istihza.com sayesinde haberdar olduğum bir e-kitabı tanıtacağım. Kitabın başlığı kitabı tek cümle ile tanımlarken, bana söyleyecek birşey bırakmamış. Kitap, Python kullanarak, nasıl kendi oyunlarımızı yapacağımızı anlatıyor. Başlıktan, bir başka şeyi daha anladınız sanırım. Kitap İngilizce ve ne yazık ki Türkçe çevirisi yok.

Başlığın eksiklerini ise, yazarın önsözütamamlıyor. 9 yaşındayken, BASIC iletanışan yazar, Python gibi ciddi ama son derece kolay bir dilin kendisi gençken bulunmadığından için hayıflanıyorve yeni nesil programcıların şanslı olduklarını belirtiyor. 436 sayfalık kitap, CreativeCommons3.0 (CC) ile lisanslanmış. Ticari olmamak ve benzer bir lisans ile dağıtmak koşuluyla, serbestçe dağıtıp paylaşabilmekte.

Kitap, 20 bölümden oluşuyor. İlk üç bölümde, Python'ın kurulumundan başlayarak, dilin yapısı, kabuk etkileşimi ile değişkenler tanımlanmış ve herkesin -genelde- ilk programı olan “HelloWorld” açıklanmış Smile Sonraki 17 bölümde ise, Python'un oyunlarda kullanılan fonksiyonları, örnek oyun kodları ile açıklanmış. Sayı tahmin etme, adam asma, tic-tac-toe (XOX), jokes gibi oyunlarda komutlar anlatılırken; diğer bölümlerde ise, akış diyagramları, Debugger kullanımı, koordinatların kullanımıyapay zeka, grafikler ve animasyon ile seslerin ve müziklerin kullanımı anlatılıyor.

Kitap, oldukça eğlenceli bir biçimde, adeta oyun oynar gibi, Python ile oyun yapımını anlatmış. Yani, anlayabileceğiniz üzere, Python programlama dilini öğretmeyi amaçlamış bir kitap değil.

İkinci olarak kitap, diğer programlama kitapları gibi genelden özele gitmemiş. Temel konu ve kavramları verip, bunları örneklendirmek yerine; doğrudan örnekle başlayarak, açıklamaları ve kullanımları bu örnek üzerinden vermiş. Yani kitapta bol bol ve uzun uzun örnek kodlar bulacaksınız.

Kitap, gençlerden yetişkinlere, daha önce hiç programlama dili deneyimi olmayıp da profesyonel bir programlama dilini, oyunları kullanarak tanımak isteyen herkese hitap ediyor.

Bu e-kitabı, http://inventwithpython.com/ adresinde, HTML ve PDF formatlarında bulabileceğiniz gibi, Amazon.com'dan 25$ karşılığında basılı kitap biçiminde de alabilirsiniz. Sitede yalnızca e-kitabın kendisi değil; kitapta kodları yazılmış oyun ve dosyaları da bulabilirsiniz.Bu yazının lisansı Pardus-Linux.Org eDergi 23. Sayı'daki lisansı ile aynıdır. Lisanslar hakkında bilgiyi lisanslar sayfamızda bulabilirsiniz.

Etiketler :

Yorumlar