Yazılım Tanıtımı: Minitube

Yazılım Tanıtımı: Minitube

Emeği Geçenler : Erdem Artan,
Siteye Eklenme : 27-07-2011
Yayımlandığı Sayı : 24
[eDergi 24. Sayı]
[24. Sayının Çevrimiçi Konuları]
[Tüm Çevrimiçi Konular]

Minitube, Google'ın dünyaca ünlü video paylaşım sitesi olan YouTube'da bulunan videoları izlemek ve indirmek için kullanılabilecek bir uygulama. "Açarım İnternet tarayıcımı, girerim YouTube'a!" diyenlerdenseniz, Minitube'un avantajını şu şekilde açıklayabiliriz:

Minitube Flash teknolojisi kullanmıyor. Flash teknolojisi kullanmadığından, daha az işlemci kullanıyor ve dolayısıyla dizüstü bilgisayarınızın pili daha fazla dayanabiliyor.

Minitube'un sade bir arayüzü var. Açılış penceresinde kullanıcıyı doğrudan bir arama kutusu karşılıyor. Bu kutuya yazılan herhangi bir kelime, doğrudan YouTube'dan aranıyor ve eşleşilen videolar otomatik olarak sırayla oynatılmaya başlanıyor.

Arama kutusunun hemen altında daha önceden aranmış olan kelimelere yer veriliyor. Eski aramalara tıklanarak, aramalar tekrarlanabiliyor.

Pencerenin sağ alt tarafında 360p gibi bir ifade bulunmakta. Bu ifade, oynatılacak öğenin azami çözünürlüğünü belirlemekte. Buraya tıklanarak, 360p, 720p veya 1080p gibi değerlerden biri seçilebiliyor.

Pencerenin üst kısmında, menünün hemen altında, standart çokluortam kontrol düğmeleri bulunmakta. Bu düğmelere ek olarak, izlenilen videoyu indirmek için "Download" etiketli bir düğme de bulunuyor.

Ana pencereden aranan kelimeler ile eşleşen videoların otomatik olarak sıra ile oynatıldığından bahsetmiştik. Videoların standart oynatma ekranı yukarıdaki resimde olduğu gibidir:

Sol tarafta videoların listesi ve hakkında bir takım bilgiler, sağ tarafta ise oynatılmakta olan video...

Dikkat ettiyseniz, video listesi üç sekmeden oluşmakta: " Most relevant", " Most recent", " Most viewed". Bu üç sekme sırasıyla " En alakalı olanlar", " En son eklenenler", " En çok görüntülenler" şeklinde hizmet etmektedirler.

Listedeki herhangi bir videoyu izlemek için video üzerine farenin sol tuşu ile çift tıklamak yeterlidir.
Minitube'un menü seçeneklerine değinecek olursak, " Application " yani uygulama menüsü şimdilik sadece geçmiş aramaları temizleme ve uygulamadan çıkmaya yaramakta. " Playlist" yani çalma listesi menüsü ise listede seçili olan herhangi bir videonun listeden kaldırılması, daha ön veya arka sıralara alınması işlemlerini barındırıyor. Video menüsü ise standart çokluortam işlemlerini yanında, oynatılan videoyu indirme, videonun adresini alma, adresine gitme, indirme adresini alma gibi seçeneklerin yanında, tam ekran ve sadece videonun olduğu toplu görünüm seçeneğini de barındırmakta. Video menüsüne ayrıca oynatılmakta olan videoya sağ tıklayarak da erişilebilmekte. Help yani yardım menüsünde ise Minitube hakkında bilgilendirme, bağış ve web sitesi gibi seçenekler bulunmakta.

"Sadece anahtar kelimeleri girin, biz size sonu gelmeyen videolar sunalım" parolasıyla yola çıkan ve yeni bir TV deneyimi yaratmayı amaçlayan Minitub'u, Pardus'un resmi deposundan yükleyebilirsiniz.

 Bu yazının lisansı Pardus-Linux.Org eDergi 24. Sayı'daki lisansı ile aynıdır. Lisanslar hakkında bilgiyi lisanslar sayfamızda bulabilirsiniz.

Etiketler :

Yorumlar