Bisiklet Sevdası

Bisiklet Sevdası

Emeği Geçenler : Aydın Bez,
Siteye Eklenme : 18-10-2011
Yayımlandığı Sayı : 34
[eDergi 34. Sayı]
[34. Sayının Çevrimiçi Konuları]
[Tüm Çevrimiçi Konular]

Özgür Yazılım, hepimizin tutkunu olduğu bir öğe; öyle ki, birçoğumuz bu sayede tanıştı, birbirine destek oldu, arkadaşlıklar kurdu. Ancak yaşam sadece bilgisayarın içinde değil; asıl özgürlüğümüz yaşantımızda. İnsan sosyal bir varlık, üstelik düşünen de bir hayvan. Bu özelliğimizi sevmeli, sahiplenmeliyiz.

Benim Özgür Yazılım dışındaki tutkularımı sayacak olursak; okumak, düşünmek, yazmak, gözlemlemek, çıkarsamalar yapmak, fotoğraf çekmek, bisiklete binmek, kütüphanecilik ve bilgisayar. Evet, okumak, düşünmek ve yazmak hâlâ vazgeçilmezim. Çünkü üretmeyi seviyorum ve yaratmak, sanıldığı gibi inanılan görünmez varlığa mahsus değil, insana da özgüdür. Eğer bunu sadece inanılana bırakmış olsaydık, dünya ikiliklerin dünyası olurdu.

Özgür Yazılım, bizlere güzel ve yaşanılası bir bilgi paylaşım ortamı sağlar. Bu ortamın belirli bir metrekare  alanı olmadığı gibi derinliği de yoktur; belirlenen sınır, paylaşıma açık bireysel ve paylaşılanlardan çıkartılan deneyim ve yaratılan değerlerdir. Örnek verecek olursak, Amarok 1.4 müzik yönetme arşivleme uygulaması, olgunluğa ulaştığına inanıldığı anda sonlandırılıp, hayatına Amarok 2 ile devam etti. Fakat bu durumdan hoşnut olmayanlar paylaşılan bu bilgiye karşı gelip, Clementine adlı Amarok 1.4 benzeri bir müzik yönetme ve çalma uygulaması geliştirip Özgür Yazılım dünyasına sundular. Bir benzerinin de Gnome 2 projesi için olması yakındır!

Özgürlüğü, yaşamımıza ve içinde bulunduğumuz kapitalist düzene ne denli sokabiliyoruz, meçhul. Ancak hiç olmazsa biraz rahat nefes almak, kendi deneyimlerimiz ve girişkenliklerimiz sayesinde olur. Bu ise sistemin dayattığı zorunluluk dışına çıkmakla mümkün. Burada benim karşıma düşünsel üretimden sonra bisiklet sevdası çıkıyor. Bisiklet Hırsızları filminin yaratıcılarına buradan binlerce selam!

İnsan, kendi gücüyle ulaştığı hızı biraz zorladığı zaman, ister istemez heyecanlanıyor. En bariz kanıtı, uçağın kalkış anıdır. Bisiklet kullanarak bir araba kadar hız kazanamayabilirsiniz, ancak onun kadar hızlı gidebilirsiniz. Çünkü sizi engelleyen trafik karmaşası ya çok azdır ya da yanınızda sadece doğa vardır ve de heyecanınız.

Özgür bir spor olarak bisikletle uğraşmak, tıpkı Özgür Yazılım kullanmaya benzer; çünkü siz, akmaya çabalayan ama sürekli olarak sıkışıp kalan, kendi pisliğini ve kirliliğini üreten bencil  trafikten özgürsünüzdür. Unutmayın ki trafik kuralları sizleri de kapsamaktadır ve bunlar sizin özgürlüğünüzü kısıtlayabilirler, ama hayatınızı uzatacakları kesindir!

Çünkü bisiklet insana daha fazla hareket alanı ve kabiliyet sağlar. Örneğin arabanız ile ormanda birbirine yaslanmış ağaçların arasına giremezsiniz ya da sahile sıfır dalga seslerini duyarak arabanızı süremezsiniz. Ama bisiklet öyle değildir: kaportası da şoförü de siz olduğunuz, eni de en fazla 25 cm olduğu için, girip çıkamayacağınız yer yoktur. Tek limit sizsiniz.

Özgür Yazılım kullanmak da kişiye farklı tatlar yaşatır; bunlardan en güzel ve en önemli olanı ise kullandığı yazılımın özgür, erişilebilir ve yüz binlerce göz tarafından hataya yer vermeyecek şekilde denetlendiğini ve sürekli iyileştirildiğini bilmektir. Başka yazılımlar ve işletim sistemlerinde olduğu gibi birkaç kişinin ya da üreticinin piyasa koşullarında daha fazla kâr etme amaçlı kısıtlı yeniliklerini beklemekle asla kıyaslanmayacak bir deneyimdir bu.

Üstelik her ikisinin maliyeti de sadece alt yapı ve donanımın başlangıcında mevcuttur. Maliyetten çok, size deneyim, başarı ve gelişim sunarlar. Nasıl mı? Haftalık sürüşlerinizi belli bir ortalamanın altında tutmayıp sürekli hale getirirseniz ve “işten / okuldan yorgun geldim, binemem bisiklete falan” derseniz unutun gelişimi, stres atmayı ve sosyalleşmeyi. Artık siz bir “pinekleyicisiniz”; ama üste çıkartırsanız, gelişim yolunuz açıktır ve hep biraz daha ilerisini istersiniz. Ben önceleri yol bisikletiyle başlamıştım, şimdi ise dağ, tepe, bayır, arazi alanlarında sürüş keyfi yapıyorum; hızlı olmasa da dikkatli olmak eğlenceyi arttırıyor. Özgür Yazılım’da ise mutlaka bir geçiş, toplanma merkezi dağıtım ile başlayan kullanıcı, bir süre sonra her işi kendisi adına yapan, tasarruflanan dağıtımın kendisini sınırlayacağını kavradığı an mutlaka kullandığını sandığı dağıtımın kökeni ile tanışacaktır: tecrübe sabit Debian ve Ubuntu!

Aslında aklıma takılan bir soru da bu: Özgür Yazılım'ın uğraştırıcılığını kolaylaştıran seviyeye indiren dağıtımlar, kötülük mü yoksa iyilik mi yapıyor? İyiliği, yeni kullanıcı ve gönüllüler kazandırması açısından iyi, fakat bu aynı zamanda diğer dağıtımların da çevresini kısıtlamıyor mu? Ayrıca bu kolaycılık ve hazırcılık, bir tekelciliğe yol açabilir mi? Soru burada asılı kalsın şimdilik. Cevapları gelecek sayı tartışalım!

Bisiklet için ilk korku, dengeyi her zaman sağlayamamak ve düşmektir; Özgür Yazılımda ise ilk korku, X'in açılmaması ve siyah terminalde (tty) yapayalnız kalmaktır. İkisi de deneyim ile atlatılacak şeylerdir ki, aklımızı geniş tutup öğrenmeye, çaba sarfetmeye alışmamız gerekir. Çünkü hiçbir şey kendiliğinden verilmez; insan özümser çevresini ve bilgiyi.

Kısaca bilgisayar tek uğraşınız olmasın, sosyalleşin. Her farklı adım sizi birbirine bağlayacak imkânlar sağlayacaktır; çok yönlü düşünmek sizi tahmin edemeyeceğiniz yerlere götürecektir. Yakın örnekler vermek gerekirse tanıdığım ve sevdiğim bir arkadaş olarak purak, önceleri Pardus kullanırken bir sıçrayış ile Debian’a geçti ve baktı ki sınırlar var kendisi için, Gentoo'yu kurcalayıp hakkını vererek kullanmaya başladı. Bunda etken tabii ki merak ile öğrendikleri ile aldığı mühendislik eğitimini (kendisi hep söyler bende mühendis tipi var zaten) birleştirmesi oldu. Şimdi ise Hadron GNU/Linux/BSD dağıtımını yaratmakla meşgul; lütfen destek verin ve sizler de bir şeyler öğrenin!Bu yazının lisansı Pardus-Linux.Org eDergi 34. Sayı'daki lisansı ile aynıdır. Lisanslar hakkında bilgiyi lisanslar sayfamızda bulabilirsiniz.

Etiketler :

Yorumlar

PHoeniX kullanıcısının resmi
Üyelik Tarihi:
9 Aralık 2010

Aydın ve benden başka kimler var bisiklet sevdalısı ?

armut kullanıcısının resmi
Üyelik Tarihi:
25 Aralık 2006

İşe bisikletle gidip geliyorum, her gün 15km civarı yol yapıyorum.