Röportaj: Elizabeth Krumbach (Ubuntu Women)

1- Öncelikle kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?
Adım Elizabeth Krumbach. Amerika'da, Philedelphia yakınlarında oturuyorum ve LinuxForce isimli bir şirkette, Linux sistem yöneticisi, olarak çalışıyorum.

2- Açık kaynak ve Linux hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bence tüm açık kaynak fikirleri çok başarılı. Dünyanın dört bir yanından destek alabiliyorsunuz. Ayrıca, herşeyden önemlisi, yazılımları, isteklerinizi karşılayabilecek şekilde kullanıp düzenleme şansınız var.

3- Özgür yazılıma katkı sağlamayı öğrenebilir miyiz?
Kesinlikle! Her türlü desteğe ve yeteneğe ihtiyaç duyan bir çok proje var. Web sitesi ve uygulama grafikleri konusunda tasarımcılara, yazılımın hesaplarını tutmak konusunda muhasebecilere ihtiyaç duyuluyor. Kullanışlılık uzmanları, daha kullanışlı kullanıcı arabirimleri yapmak; test kullanıcıları ise hata bulmak ve yeni yazılımları test etmek amacıyla görev alabiliyorlar.

4- Debian ve Ubuntu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Debian kullanmaya 2002 yılında başladım. Ubuntu’yu ise neredeyse çıktığından beri kullanıyorum. İkisi de olağanüstü projeler. Hızlı, güvenli ve iyi geliştirilmiş işletim sistemleri.

5- Neden Ubuntu veya Debian? Bunları seçmekteki kriterleriniz nelerdir?
Apt paket yönetim sisteminin, ilk sorunsuz çalışan ve yazılım ihtiyaçlarını gideren sistem olduğuna inanıyorum. Debian kullanmaya başladığım ilk zamanlarda, RPM hala bu konuyla uğraşıyordu; üstelik birçok sorunlar vardı. Ayrıca, kitlelerinin büyük katkısı ve projeye dahil olan insanların azmi de, beni, bu iki işletim sistemini kullanmaya itiyor.

6- Ubuntu-women projesi nasıl başladı?
Aslında, ilk olarak, iki farklı Ubuntu women projesi vardı. Biri ubuntuforums.org ve IRC kanalında; diğeri ise topluluk konseyi tarafından onaylanmış olan ve mail listelerinde kurulandı. Bu ikisi kurulduklarından bir yıl kadar sonra birleşti ve işte biz varız!

7- Ubuntu-women felsefesi nedir?
Biz; bayanların, kullanarak ve katkı sağlayarak, Ubuntu’ya dahil olmalarına yardımcı oluyoruz ve onlara, topluluktaki cinsiyet ayrımcılığıyla baş etmek için destek veriyoruz.

8- Bayanların hayatlarını nasıl kolaylaştıracaksınız?
Onlara katkı sağlayıp, diğer takım üyeleriyle iletişim kurabilecekleri ve hedeflerine ulaşabilecekleri bir yer sağlayarak.

9- Bayanlar, her zaman bulundukları çevreleri, kendilerine uyarlarlar. Ubuntu-women, Ubuntu’yu bayanlara nasıl uyarlıyor?
Bence sadece bayanlar değil; kullanıcıların büyük kısmı çevrelerini kendilerine uyarlarlar. Biz sadece görünüş olarak değil, Ubuntu’yu tümüyle bayanların istediği gibi yapmak istiyoruz. Yani daha kullanıcı dostu.

10- Sadece bayanların kullanımı için herhangi bir program yazacak mısınız?
Hayır. Sadece bayanlar için birşey yaratmak istemiyoruz.

11- Ubuntu-women projesinin populerliği, günbegün artıyor. Projenin amacı tam olarak nedir?
Ubuntu kullanan kadınların oranı çok düşük. Biz; bu oranı, -bayanların yardımıyla- onlara, tartışıp destek isteyebilecekleri bir ortam yaratarak, yükseltmeyi ve daha büyük bir kitle haline gelmeyi amaçlıyoruz.

12- Ubuntu-women projesini organize ederken istediğiniz herşeyi elde edebildiniz mi?
Evet; benim gibi Linux ile ilgilenen kadınlarla tanışmak ve bu sayıyı arttırmak istiyordum ve geçtiğimiz birkaç yılda bunun gerçekleştiğini görüyorum.

13- Ubuntu-women’ın gelecekle ilgili amaçları nelerdir?
Ubuntu’ya faydalı olmaya devam edebilmek için bulabildiğimiz herkese ihtiyaç duyuyoruz. Bu da, şu ana kadar dahil olmamış kadınlar, çocuklar ve diğer gruplar demek oluyor. İnanıyorum ki; değişik köklerden gelen insanlar dahil oldukça, Ubuntu daha iyi bir proje olacak. Öncelikle biz, Ubuntu-women projesinin bitmesini istiyoruz. Bu da, daha yüksek oranlarda bayan katılımıyla gerçekleşecek. Liderlik görevleri de üstlenip, Ubuntu’yu daha üst adıma taşımak istiyoruz.

14- Ubuntu-women'da geliştirici olduğunuz sırada hayatınızda neler değişti?
Öncelikle birçok yönden örnek alınacak bayanla tanışıp, topluluk için çalıştık. Onların izinde, Ubuntu’ya daha iyi bir katılımcı oldum.

15- Programcılık için, bay ya da bayan olmanın herhangi bir farkı var mı? Etrafınızdaki insanların bu konudaki tutumu nasıl?
Bence, bay ya da bayan olmak, genellikle aynı. Ancak konu iş değerlendirmesine gelince, bayanlar yaptıkları işle değil, görünüşleriyle yargılanıyorlar. Bu da, en azından, onların cinsiyeti gözden geçirme sürecini bir şekilde etkiliyor.

16- Sizce Ubuntu-women projesinin, bayanlar için bir dezavantajı var mı? Varsa nelerdir?
Ben, bayanların, -bu proje olmasa dahi- Ubuntu'da başarılı olacaklarına inanıyorum. Ancak bu, biraz daha uzun zaman alabilirdi. Biz, kadınların katkıda bulunmasını, onlar için kolaylaştırmak ve bu süreci hızlandırmak için uğraşıyoruz. Ne yazık ki bazı insanlar, bunu, kadınların bu konuda yeterince iyi olmadıkları için EKSTRA yardıma ihtiyaçları olmasına bağlıyorlar. Hayır. Bu doğru değil! Çoğu kadın, en az erkekler kadar başarılı!

17- Şimdi biraz daha özel sorular sormak istiyorum. En çok hangi linux dağıtımını tercih ediyorsunuz?
Kişisel bilgisayarımda Ubuntu kullanmaya devam edeceğim. Ayrıca serverlarımda Debian kullanıyorum.

18- Gelecekle ilgili planlarınız nelerdir?
Pennysylvania’daki yerel Ubuntu takımı ve Amerika genelinde diğer topluluklarla çalışmayı sürdüreceğim. Ayrıca, yerel Linux kullanıcıları grubuyla yakından ilgileniyorum ve buna devam edeceğim.

19- Daha önce herhangi başka bir dağıtımda yer aldınız mı?
Hayır. Sadece Debian ve Ubuntu’da yer alıyorum.

20- Kimin fikirlerini daha çok beğeniyorsunuz? Linus Torvalds mı yoksa Richard Stallman mı?
İkisi de bu alanda vizyon sahibi insanlar. Bundan daha fazla bir düşüncem yok.

21- Aşk evliliği ve özgürlük hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşka ve özgürlüğe inanırım ve onlar hayatımın büyük bir parçası. Evliliğe gelince, bence bu çok kişisel bir konu ve herkes kendinden sorumlu bu konuda.
  
23- Ubuntu-women projesinin, sizin hayallerinizdeki geleceği nedir?
Öyle umut ediyorum ki; bir iki yıl içinde artık bu projeye ihiyaç duymayacağız. Ayrıca, Ubuntu projesinin yarısının, kadınlardan oluştuğunu da görmek isterim açıkçası. Bu yazının lisansı Pardus-Linux.Org eDergi 13. Sayı'daki lisansı ile aynıdır. Lisanslar hakkında bilgiyi lisanslar sayfamızda bulabilirsiniz.

Etiketler :

Yorumlar