Kitap Tanıtımı: Komut Satırına Başlangıç

ISBN: 1450588301
Yazar:
Nicholas Marsh

GNU/Linux kullanmaya çalıştığım zaman, duyduğum ilk şey; “hackerların kullandığı kara ekran” tabiri olmuştu. Bu söylemi, bana söyleyenler bilmese de gerçek olduğunu GNU/Linux'a geçtiğim zaman gördüm. O zamanlar hacker, genel bilinen anlamıyla şifre kırıcı olarak değil, yazılım geliştirici anlamında kullanılıyordu ve gerçekten de hackerların kullandığı kara bir ekran vardı; konsol.

GNU/Linux, zaman içinde “hackerların kullandığı kara ekran” tabiri tarafından terk edilmiş olsa da; konsol, hala son kullanıcıların uzak durmaya çalıştıkları bir nokta. Ancak konsolun kullanımını son kullanıcılara açıklayan pek çok doküman internette mevcut. Dağıtımların Wikileri, günlük siteleri ve forumları, temel komutların kullanımları ile ilgili içerdikleri yazılarla, kullanıcılara konsolun aslında korktukları gibi bir şey olmadığını anlatmaya çalışıyor.

Bu çalışmalardan biri de Nicholas Marsh'ın yazdığı “Introduction To The Command Line” isimli e-kitap. Kitabı, sitesinden [1] PDF biçiminde ücretsiz olarak indirebileceğiniz gibi, Amazon.com'dan [2] 16.5 dolar karşılığında, basılı kitap olarak satın alabilirsiniz.

Kitap, yazarın tabiri ile “fazlalıklarından arınmış Unix ve Linux komut kılavuzu”. Yani, sistemi konsol üzerinden yönetilmesini sağlayacak temel teknik bilgileri ve komutları kapsıyor. Ne var ki, başlıktan da anlamış olacağınız üzere, kitabın dili İngilizce. Türkçe çevirisi ise mevcut değil.

Kitap, 247 sayfadan oluşuyor. Kitapta önsöz yerine, C programlama dilinin kurucularından Dennis Ritchie'nin bir sözü var. “UNIX temelde basit bir işletim sistemidir. Ancak, basitliği anlayabilmek için dahi olmanız gerekir.” Ancak ben bu söze katılmıyorum. Dennis Ritchie ne derse desin, bu kitabı anlamak için dahi olmanıza gerek yok. Yalnızca biraz İngilizce yeterli.

Kitap, giriş bölümü dahil, toplam 16 bölümden oluşuyor. Giriş bölümünde Linux, Unix ve BSD'nin ne olduğu açıklanmış ve gelişim süreçlerine yer verilmiş. İlk bölümde; BSD, Linux ve Unix'in yapıları, konsolun bu yapılardaki yeri ve bu yapıların içerdiği önemli dosya çeşitleri anlatılıyor.

Sonrasında sırayla; komut satırının temel kullanımı, kabuk (shell) ortamının ana hatları ve kabuk komutları, metin düzenlemesi, kullanıcılar, gruplar ve güvenlik, süreç kontrolü, açılış ve kapanış, ağ komutları, donanım yönetimi, dosya sistemleri, yedekleme ve geri yükleme işlemleri, izleme ve sorun giderme, yazdırma, uygulama kurulumu ve sistem yönetimi yer alıyor. Kitap, konsolun kısayol tuşları ile bitiyor.

Yazarın kullandığı dil oldukça anlaşılır. Her komut, ilgili bölümler altında birer alt başlık olarak açıklanmış. Anlatım, konsol çıktıları ve kullanım örnekleri ile güçlendirilmiş. Bence içindekiler kısmına, bu komutlar da eklense daha iyi olurdu. Bir komutu, e-kitap formatında bulmak sorun olmuyor; ancak basılı kitap formatında, komutların kitaptaki yerlerini bulmak biraz sıkıntı yaratabilir. Aslında kitap, konsolu kullanırken el altında bulundurulacak bir başvuru kılavuzu. Kitaptaki tüm bilgileri, daha ayrıntılı haliyle internette de bulabilirsiniz. Herhangi bir Türkçe yazılmış GNU/Linux kitabı da size konsol kullanımı ile ilgili bilgi sağlayacaktır. Ancak Nicholas Marsh, bunları toplu halde sunan iyi bir çalışma örneği sergilemiş. Üstelik kitap 2010 yılına ait, özellikle dosya ve dizin yapısı konusunda, en güncel bilgileri kapsıyor.

[1] http://dontfearthecommandline.blogspot.com/2010/09/free-ebook-introducti...
[2] http://www.amazon.com/Introduction-Command-Line-Second-Commands/dp/14505...Bu yazının lisansı Pardus-Linux.Org eDergi 25. Sayı'daki lisansı ile aynıdır. Lisanslar hakkında bilgiyi lisanslar sayfamızda bulabilirsiniz.

Etiketler :

Yorumlar