Röportaj: Sebastian Kügler (KDE Takımı)

 - Sebastian Kügler kimdir? Kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?
 - Ben bir Plasma geliştiricisiyim ve 5 yıldır KDE'de aktif görev alıyorum. Aktif olduğum alanlar bir hayli değişken. KDE’de pazarlama görevindeyim. Ayrıca KDE V.'de (KDE topluluğunu destekleme kuruluşu) aktifim. KDAB adında, ileri Qt danışmanlığı veren bir şirkette çalışıyorum.
 
 - Müzik, aşk ve politika hakkında ne düşünüyorsunuz?
 - Müziği severim, ancak çalışırken ya da kod yazarken çok nadir müzik dinlerim. Bunun tek nedeni dikkatimin çok dağınık olması. Aşka gelince; partnerim Kim ile birlikte Hollanda'da yaşıyoruz. Bunun yanında mümkün olmasa da politikadan uzak durmaya çalışıyorum.
 
 - Türkiye hakkında en çok sevdiğiniz şey nedir?
 - Galiba yemekleri, kebaba bayılırım. Favorilerim; antepfıstığı, köfte ve İskender kebap. Geçen Nisan ayında Türkiye’yi ziyaret ettiğimde Türk konukseverliğinden de çok etkilendim.
 
 - Gelecekle ilgili planlarınız nelerdir?
 - KDE ile ilgili iyi işler yapmaya devam etmek ve -temel olarak- hayatımı şimdiki gibi muhafaza etmek. Çünkü hayatımın bu halini seviyorum.
 
 - KDE takımının hangi kısmında çalışıyorsunuz? Ne zamandır oradasınız?
 - Neredeyse başlangıcından beri Plasma takımındayım. Ayrıca güç yönetimi ve ağ yönetimi üzerinde çalışıyorum. Bunlar daha durağan hale gelince, KDE’nin web bütünleşmesi konusuna yöneleceğim.
 
 - KDE'den ayrı olarak, katkıda bulunduğunuz başka projeler var mı?
 - Pek sayılmaz. "suspend2" projesinde, Kernel 2.4'teki disk ile askıya alma özelliğinin, 2.6'ya taşınmasıyla ilgili bir çok çekirdek testi yapıyordum. Bugünlerde gayet düzgün çalışmaya başladı. Bu yüzden kullanıcı arabirimi yardımıyla bu özelliği, “ölümlüler” için de çalışır hale getirmek istiyorum.
 
 - KDE kullanmasanız, hangi masaüstü ortamını kullanırdınız?
 - KDE kullanıyorum. Smile
 
 - Neden KDE?  Ve insanlar neden KDE kullanmalı?
 - Ben KDE kullanıyorum; çünkü işlerimi halletmemde bana yardımcı oluyor. Çoğu insanın gereksinimleri de aynı yönde. KDE’nin gelişimindeki amaç; bilgisayarların tüm yapabileceklerini ortaya serecek kadar karmaşık, aynı zamanda modern bilgisayarların ve Web’in imkanlarını, insanlara sunacak kadar iyi bir kullanıcı arabirimi oluşturmak.

 - Türkiye'deki KDE hakkında düşünceleriniz nelerdir?
 - Türkiye'yi yakın zamanda ziyaret ettim. Pardus takımı tarafından davet edilmiştim ve Özgür Yazılım Konferansı'na katıldım. Ayrıca Pardus ofislerini ziyaret edip, bir çok geliştiriciyle konuştum. Bence Pardus takımı mükemmel bir iş çıkartıyor. Kullanıcı arabirimi olarak KDE ile oluşturdukları "Özgür" işletim sistemi karşısında, gerçekten çok etkilendim. Arabirim ile işletim sistemini çok iyi bir şekilde birleştirmiş olmaları ve bir bütün olarak çalışmaları çok iyi bir iş. Ayrıca Türk kullanıcıların KDE'ye olan ilgilerinin arttığını da gözlemledim ki, bu çok iyi bir şey. Bununla birlikte Pardus projesi, Türk hükümetinin, özgür yazılımı ne derece desteklediğinin de bir kanıtıdır.

 - Gnome, Xfce gibi diğer masaüstü ortamları ve onları kullananlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayrıca özgür yazılım ve GNU/Linux ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
 - Ben seçimlere inanırım. Zaten özgür yazılım üzerine çalışmamın nedeni de budur. Özgür yazılım, farklı düşünme ve bazı şeyleri değiştirme imkanını tanıyor bana . İnsanların, seçimlerini ne yönde yapacakları tamamen kendilerinin bileceği iş. Gnome ve XFCE kullananların da böyle düşündüğüne eminim. Onlar da özgürlüğü benimsiyor, ancak farklı seçimler yapıyorlar. Bu özgür yazılımın seçilmesi için en iyi teknolojiyi yaratma çabamdan beni alıkoymaz. Diğer bahsettikleriniz içinde, teknoloji ve kullanıcı açısından, en çok ümit vaat eden KDE'dir. Bildiğim kadarıyla Linux, en gelişmiş ve en özgür işletim sistemi olarak görülmekte. BSD ve Solaris hakkında pek bir bilgim bulunmasa da, bu konuda tutucu değilim.

 - Hangi GNU/Linux dağıtımını kullanıyorsunuz? Ve sizdeki bu GNU/Linux aşkı nasıl doğdu ? Smile
 - Şu anda Kubuntu kullanıyorum. Debian kökenliyim ve en iyi bildiğim sistem şu an için o. Kubuntu'nun Debian kökenli olması, bilgimi bu sisteme uygulamamda gerçekten bir kolaylık sağlıyor. Kubuntu'nun sürüm döngüleri, benim KDE'yi geliştirmek için duyduğum ihtiyaçları karşılıyor. Söylediğim gibi, dağıtımlar konusunda tutucu değilim. Ben yalnızca özgür olup olmadığını önemserim. Nasıl bir dağıtım kullandığınız önemli değil. Ayrıca benim "geliştirici" olarak kullanma şeklim, normal kullanıcılardan biraz daha değişik büyük ihtimalle.

 - Daha önce Pardus'u hiç duymuş muydunuz? Pardus ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce, Pardus'un en zayıf yanı ve diğer KDE dağıtımları arasındaki yeri nedir?
 - Pardus, en iyi entegre edilmiş KDE dağıtımı. Bu kadar basit.

 - KDE3 ile kıyaslayacak olursak, KDE4 teki  favori  özelliğiniz nedir?
 - Galiba Krunner.  En çok kullandığım şeylerin bazılarını yazdım. Örneğin; Kate oturumumu seçmeyi bu şekilde hallediyorum.

 - KDE'nin felsefesi nedir?
 - KDE4, bütünsel bir yaklaşım izliyor. Kullanıcı arabirimi; tasarımı, çizimleri ve içindeki kod ile hem güzel, hem de işlevsel. Her şeyin üstünde, her şeyi platformdan bağımsız yapıyoruz. Yani arabirimi, dünya üzerindeki her işletim sisteminde ve alette çalıştırabilirsiniz.

 - KDE'nin gelecekteki hedefleri nelerdir?
 - Ana hedefimiz: Herkesin kullanabileceği özgür bir sistem yaratmak ve kullanıcılara, başkasının onlara uygun gördüğünü değil, onların istediklerini vermek.

 - KDE'nin, sizin hayalinizdeki geleceği nedir?
 - Benim hayalim; KDE platformunu tamamlamak ve özgür yazılımı, insanların kullandığı aletlerin çoğunda varsayılan seçim haline getirmek.

 - Okurlarımıza herhangi bir sorunuz var mı?
 - Tam olarak soru değil; ama bir önerim var: Eğer özgür yazılımla ilgileniyorsanız, bu, başlamak için fevkalade bir motivasyon ve gerçekten zeki ve iyi insanlarla tanışmak ve dünyanın geri kalanını görmek için eşsiz bir yol. Bu, kendiniz için güvenli bir gelecek oluşturmaktır. Ayrıca özgür yazılım geliştirmek veya buna destek olmak, çoğu işveren için bir tercih nedenidir.Bu yazının lisansı Pardus-Linux.Org eDergi 13. Sayı'daki lisansı ile aynıdır. Lisanslar hakkında bilgiyi lisanslar sayfamızda bulabilirsiniz.

Etiketler :

Yorumlar