Fadike’nin Not Defteri

Fadike’nin Not Defteri

Emeği Geçenler : Aydın Bez,
Siteye Eklenme : 08-09-2011
Yayımlandığı Sayı : 23
[eDergi 23. Sayı]
[23. Sayının Çevrimiçi Konuları]
[Tüm Çevrimiçi Konular]

36. Pardus GNU/Linux’un kurulumunda, klavye haritası seçimi ekranında, neden ön tanımlı olarak Q klavye seçimi vardır; hâlâ anlayabilmiş değilim. Kaldı ki, güzel Türkçemizde Q harfi yok ve bu harfin sağladığı sese karşılık, “K” ve “U” harfleri mevcut. Alfabemizde olmayan bir harfi, yasal olmayan yollarla klavyemize koymuşlar yıllar önce ve kimse suçluyu aramıyor. Suçlu kim mi? Haliyle bu Türkçe Q klavye ucubesini ithal edenler ve bu duruma göz yumanlar; yani F klavyeye sahip çıkmayanlar!

37. Türkçe F Klavyenin varsayılan olması için, acilen Pardus Geliştirici Ekibi’ne yazmak gerek.

38. Pardus kurulumundaki disk bölümlendirme aracı, bana mı yetersiz geliyor sadece bilmiyorum. Ancak ilgili sabit disk birimini Debian’da olsun, Arch Linux’ta olsun nereye bağlamak istediğime nasıl karar veriyorsam; Pardus'ta da aynısını yapmak istiyorum. Örnek mi? Pardus'un kurulum yönetim aracı YALI ile disklerinizi bölümlendirip, kök dizini ve takas alanını yarattınız. Kullanıcı ev dizinini ve geriye kalan boş alanı, mecburen, genel veri depolama alanı olarak /mnt/archive dizinine bağlamak zorundasınız. Yani disk bölümlemede seçeneğiniz en fazla 4!

39. Geçen sayımızda Yaşar arkadaşımızın yazısında anlatmış olduğu, Pardus'un taban sistem olarak KDE olmaksızın kurulumu denenmiş olup, Asus EeePC 1001HA model NetBook üzerinde gayet verimli çalıştığı gözlenmiştir. Arkadaşımızı, çalışmasından ötürü tebrik ediyorum bir kez daha. Unutmadan belirteyim ki bu çalışma IBM NetVista 634971G İş İstasyonu sistemime de yeniden hayat verdi! Çok mutluyum.

40. Özgür Yazılımcılar olarak, kaynak kodu kapalı yazılımlar kullananları, GNU/Linux dağıtımlarına sürekli göç ettirmeye çalışıyoruz. Hepimizin ikna turları neredeyse sonsuza ulaştı. Ancak göç edenlerin tatmin durumu nedir takip ediyor muyuz? Kurulum sonrası destek veriyor muyuz?

41. Bilgisayar eşittir Windows, internet eşittir Em-Es-En denklemi içinde hapsolmuş kullanıcıları, Mozilla Firefox ile GNU/Linux dağıtımlarıyla tatmin edebiliriz ancak zamane gençliğinin neredeyse her şeyi demek olan görüntülü konuşma için sunacağımız seçenek, hiç de tatmin edici değil. İnsan bir kere alışmaya görsün rahatlığa!

42. Tamam, protokoller kısıtlanmış olabilir; ancak bu kadar verimli ve örgütlü çalışan bir yapı olarak özgür yazılımın da bu sorunun üstesinden hakkıyla gelmesi gerekmez mi? Net olarak çözüme ulaştırılamayan bu sorun, her geçen gün aramıza katılacak onlarca kişiyi engellemekte. Düşünsenize, kullanması ve yönetimi (yer yer) çok kolay bir sistemi kuruyorsunuz ve sadece görüntülü konuşma yapamadığı için kullanıcı bir kalemde GNU/Linux'u siliyor. Emeğe yazık!

43. Pardus'un kullanıcı dostluğu, (yani geliştirme sürecinde vurgusu yapılan son kullanıcı odaklılık) kurulum CD'sinin mevcut haliyle -maalesef- eski sistemlerde (1998 ve 2002 arası) pek de geçerli olamıyor. Kullanıcı dostu olabilmesi için, Yaşar arkadaşımızın anlattığı yöntem şart. Korkmayın, deneyin!

44. Özgür yazılım diyoruz, GNU/Linux diyoruz, son derece kullanışlı, verimli, iş bitirici diyoruz. Ancak ev bilgisayarlarımız dışında nerede sıkça kullanılıyor özgür yazılım ? Cep telefonlarına daha yeni yeni girmeye başladı ve bunu da Google'a borçluyuz; malum, Android. Arabalarda, yol bilgisayarlarında, basit yönlendirme tabelalarında ya da işimizi gören nice elektronik alette görebiliyor muyuz özgür yazılımı? Görmek, bilmek ve de kurcalamak istiyorum !

45. Amerikan film ve dizilerinde, bilgisayar başında yapılan işlerin tamamında Apple ürünleri kullanılır; hatta bu durum dizilerde adeta fanatiklik düzeyindedir: Görülen ekranda, oyuncu bir şey yapmaz ama ekranda olabildiğince pencere açıktır ve kimi kez de fantastik işlemler yapılır bir tıkla! Müzikçalar için istisnasız iPod, telefon içinse iPhone kullanılır! Tüm bu davranışlar bilinçli olup, Apple ve yapımcı arasında imzalanan gizli reklam sözleşmeleridir; yani tamamen duygusal !

46. Özgür yazılımın devasa şirketleri olmayabilir ama devasa örgütlü bir gücü var. Önemli olan, bu gücün yerel olarak güçlendirilmesi ve kullanıcıların bilinçlendirilmesi. Özgür yazılım kullanmak, yalnızca bir dağıtım kurup Firefox ile internete girip, Pidgin ile mesajlaşmak değildir. Yazılım özgürlüğüne, dahası bilginin özgürlüğüne sahip çıkmaktır. Bu davranışın en güzel örneği ise, geçtiğimiz aylarda Pardus'un, kaynak kodları kapalı Jira'yı kullanması ve gelen ciddi tepkiler üzerine bundan kerhen vazgeçmesidir. Bu olayın da takipçisiyiz!

47. Bugünlerde birçok dağıtım denedim minik dizüstü bilgisayarımda -netbook’umda-. Ancak hâlâ ne yapmak istediğime karar verebilmiş değilim. Çünkü ne yaptıysam hâlâ Ralink kablosuz ağ bağdaştırıcımı kuramadım; ancak pes etmek yok! Uğraşmaya devam.

48. Özgür yazılım kullanmak; kişiye, araştırma şevki getiriyor ve kurcalama yetisini de bir hayli arttırıyor. Doktor reçetesi gibi olacak ama: Bir ömür boyu Özgür Yazılım!

49. Yeni kurduğum bir dağıtımda yaptığım ilk iş, kullanmayacağım bir yığın uygulamayı kaldırmak ve benzerlerini kurmak oluyor. Örnek mi? OpenOffice.org paketlerini hemen kaldırıp Abiword ve Gnumeric kurarım, Xfce kurduysam Midori internet tarayıcısını ve mutlaka Zemberek Dil Denetleyicisi’ni kurarım. Pardus kurduysam da kullanmadığım yığınla uygulamayı kaldırırım.

50. Bir anda aklıma takıldı, acaba sistemimde Mono kurulu mu? Hemen var mı yok mu diye araştırmaya girişmeden verdim komutu: sudo pacman -Rm mono. Pacman'in verdiği cevap; “Paket bulunamadı.”Bu yazının lisansı Pardus-Linux.Org eDergi 23. Sayı'daki lisansı ile aynıdır. Lisanslar hakkında bilgiyi lisanslar sayfamızda bulabilirsiniz.

Etiketler :

Yorumlar