Özgür Web Teknolojileri Günleri 2011

Özgür Web Teknolojileri Günleri; Linux Kullanıcıları Derneği(LKD) ve Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu işbirliğiyle ilki 2010 yılında düzenlenen, Türkiye'deki özgür yazılım temalı etkinlikler arasında şimdiden önemli bir yer edindiğini düşündüğüm bir etkinlik. İlki çok beğenildiğinden olsa gerek, önümüzdeki ekim ayında ikincisi gerçekleşecek. Hazır etkinlik yaklaşıyorken, etkinliğin mutfağında yer alan biri olarak, Türkiye'deki özgür yazılım topluluğunun büyük kümelerinden birini oluşturan Pardus kullanıcılarının/gönüllülerinin bir araya geldiği iki büyük platformun güçbirliğiyle çıkan bu e-dergide etkinlikle ilgili bir yazının da yer almasının güzel olacağını düşündüm.

Daha önce çeşitli mecralarda yer almış olsa da, etkinliğin nasıl ortaya çıktığına kısaca değinmekte fayda var. Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu'nda bir araya gelmiş ve çeşitli özgür yazılım etkinlikleri düzenlemekte olan bir grup arkadaş olarak, tek tek seminerler düzenlemenin ötesine geçip daha çok insanı bir araya getirebileceğimiz büyük bir özgür yazılım etkinliği yapmak istedik. Bu doğrultuda 2010 yılının başlarında LKD yönetimi ile iletişime geçerek niyetimizi onlarla paylaştık. Heyecanımızın aynı düzeyde karşılık bulmasının ardından bir süre devam eden yazışmalar sırasında, derneğin uzun yıllardır düzenlediği Özgür Yazılım ve Linux Günleri etkinliklerinde web uygulamalarıyla ilgili oturumların -özellikle son yıllarda- yoğun ilgi çekmesinden yola çıkılarak tamamen bu alana odaklanan bir etkinlik düzenleme önerisi geldi. Önerinin herkesçe kabul edilmesiyle hummalı çalışmalar başladı(tahmin edebileceğiniz gibi ilk çalışma etkinliğin web sitesinin oluşturulmasıydı), müthiş yoğun geçen 2010 yaz aylarının ardından etkinlik ülkemizde özgür yazılım ve web teknolojileriyle ilgilenen herkese "Merhaba" dedi.

Cuma ve cumartesi günlerine denk gelen Özgür Web Teknolojileri Günleri'nin ilkinde, iki gün boyunca üç ayrı salonda eşzamanlı olarak düzenlediğimiz oturumlarda 40'ın üzerinde konuşmacı, 34 farklı konu başlığında bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Salonların ikisi seminer salonu iken üçüncüsü etkinliğin gerektirdiği özgür yazılımlarla donatılmış olan bir bilgisayar laboratuvarıydı ve buradaki atölye oturumlarına katılan meraklılar öğrendiklerini aynı anda uygulama imkanına sahip oldular. Seminer salonlarında ise konuşmacılar paylaşmak istedikleri konuları 45'er dakikalık seminer ya da 20'şer dakikalık kısa bildiriler şeklinde sundular. Ekstra bilgi olarak, bazı oturumlarda konuşmacıların dinleyicilere sürprizler yaparak çeşitli hediyeler dağıttıklarını da atlamayalım:) İki günde gerek seminer salonlarında gerekse atölyede PHP, Java ve Python gibi dillerden çeşitli uygulama geliştirme çatılarına; Wordpress ve Drupal gibi içerik yönetim sistemlerinden kurumsal uygulama örneklerine kadar web alanında akla gelen hemen hemen tüm özgür teknolojilerden bir başlık bulmak mümkün oldu. Bu yazının yazıldığı sırada Özgür Web Teknolojileri Günleri 2011 için oturum önerileri alınmaya devam ediliyor ve orada da içeriğin aynı şekilde dopdolu olacağını öngörmek çok yanlış olmaz.

Etkinliğin detaylarına hafiften giriş yapmışken, bütün bunların nasıl organize edildiğini biraz anlatmaya çalışayım. Kabaca yapılan işleri ikiye bölersek; etkinliğin salonları, salonlarda yapılan sunumlar sırasındaki çeşitli gereçler gibi fiziksel ihtiyaçlar Yeditepe'deki topluluk üyelerinin çalışmalarıyla temin ediliyor. Etkinlik duyurularının yapılması, web sitesinin güncellenmesi, yapılacak sunumların belirlenmesi ve saatlerinin ayarlanması gibi işler de LKD üyelerinin çabalarıyla gerçekleşiyor. Elbette ki bu çalışmalar birbirinden çok kesin çizgilerle ayrılmıyor ve her iki alanda ortak çalışmalar da yürütülüyor, karşılıklı destek sağlanıyor. Öte yandan, birçok özgür yazılım etkinliği gibi Özgür Web Teknolojileri Günleri de destek vermek isteyen herkesin katkılarına açık olduğu için, tüm özgür yazılım topluluğuna bir Etkin Katılım Çağrısı yapılarak etkinliğe bir oturumda sunum yaparak katkı sağlamak isteyenlerin oturum önerilerini iletmeleri isteniyor. Bu şekilde toplanan oturum önerileri etkinliğin Program Kurulu tarafından değerlendirilerek etkinlik programı oluşturuluyor ve web sitesinde yayımlanıyor. Epey geniş bir zamana yayılan tüm bu çalışmalar süresince birçok özgür yazılım gönüllüsü bir işin ucundan tutarak etkinliğin en iyi şekilde gerçekleşmesi ve katılımcılara en yüksek faydanın sağlanabilmesi için çaba sarf ediyor. Etkinliğe son birkaç gün kaldığında ise etkinlik alanı ve salonlar hazırlanıp süslenerek geri sayımın bitmesi bekleniyor.

Salon, oturum, sunum gibi sözcükleri bol bol kullanarak etkinliği anlatmaya çalışıyorum ama tabii ki bu sözcükler hiçbir zaman yeterli olmuyor. Çünkü bu tür etkinliklerin güzel anlarının bir kısmı da bu sözcüklerin kapsamının dışında yaşanıyor. Özgür yazılım severlerin bu yoğunlukta bir araya geldiği yerde en koyu sohbetler oturum aralarında çay-kahve eşliğinde gerçekleşiyor, yeni yüzlerle tanışılıyor, özgür yazılımlarla ilgili tecrübeler katılımcılar arasında da paylaşılmaya devam ediliyor.

Önümüzdeki ekim ayının 14 ve 15'inde gerçekleşecek olan Özgür Web Teknolojileri Günleri 2011'i tanıtmaya yönelik yazdığım bu yazıda bir önceki etkinliğe gereğinden fazla görünebilecek kadar yer ayırdığımın bilincindeyim. Bunu yapmaktaki amacım, etkinliğin nasıl olacağına dair varsayımsal ifadelere başvurmaktansa, bir nevi "Bakın yapılmışı var" diyerek özellikle önceki etkinliğe katılamamış olan meraklılara daha somut bir biçimde anlatabilmekti. Geçen yıl katılamamış olanların neler kaçırdıklarını görerek bu yıl katılmaya daha istekli olacaklarını umuyorum. Etkinlikle ilgili merak edilebilecek diğer tüm bilgilere www.ozgurwebgunleri.org.tr sitesinden erişilebildiğini hatırlatarak tüm Pardus E-dergi okurlarını Özgür Web Teknolojileri Günleri'ne davet ediyorum.Bu yazının lisansı Pardus-Linux.Org eDergi 34. Sayı'daki lisansı ile aynıdır. Lisanslar hakkında bilgiyi lisanslar sayfamızda bulabilirsiniz.

Etiketler :

Yorumlar