Trauma

Trauma

Oyun Türü: Zeka/Bulmaca
Oyunun Adresi: Trauma
Oyunun Lisansları: DRM-Free,
Oyunun bulunduğu depolar: Depolarda Mevcut Değil,

“Rüyalarım daima aynıydı. Ta ki, bir şeyler değişene kadar.”

Hukuk fakültesi öğrencisi genç bir kız, bir gece anne ve babası ile aracıyla seyahat ederken bir trafik kazası geçirir. Genç kızın anne ve babası kazada ölürken, kendisi ağır bir beyin travması ile kazadan sağ kurtulur. Hastanede gözlerini açar. Kazanın fiziksel ve psikolojik hasarını yok etmeye çabalayan doktoru olarak, travmatik anılar ve rüyalarda dolaşarak, kızın beynindeki hasarı gider-meye, anne ve babasının ölümünü kabulle-nerek yaşama yeniden tutunmasını sağlamaya çabalıyoruz. Sıradan bir olay ve konu seçilmiş ama oyunun kendisi oldukça ilginç.

Trauma [1], çok önceden oynadığım Myst serilerini hatırlattı bana. Birbirlerine oldukça benziyorlar, ancak Trauma, Myst kadar zor değil. Myst'i (devam serisi Riven'i) bilenlerin, oyun hakkında fikirleri oluşmuştur. Trauma, tıkla ve ilerle tarzı bir bulmaca oyunu. Flash tabanlı bir oyun. Bağımsız bir geliştirici olan Krystian Majewski tarafından geliştirilmiş. Oyunun sitesinde DRM-FREE şeklinde bir açıklama var. Oyunun içeriğinde ise bir lisans belirtilmemekle birlikte, oyunun özgür olup olmadığından ben tam emin olamadım. 

Oyun, platform bağımsız.

Kurulum

Oyunu oynamanın bir kaç şekli var. İster kurulum yapabilir bilgisayarınızdan oynaya-bilirsiniz, isterseniz tarayıcınız üzerinden İnternet'ten oynayabilirsiniz. Bilgisayara indirmeniz durumunda da, yine İnternet tarayıcısıyla ya da Flashplayer uygulamasını kullanarak oynamanız mümkün.

Oyunu bilgisayarınıza indirmek isterseniz, 7$ ya da 5€ ödemeniz gerekiyor. Oyunu sitesinden [1] PayPal kullanarak alabilece-ğiniz gibi Desura üzerinden de alabilmeniz mümkün.

Oyunu sitesinden indirdiyseniz, İnternet tarayıcısında oynamak için, trauma.html dosyasını; Flash oynatıcısı üzerinden oynamak içinse, dizin içindeki “flashplayer” çalıştırılabilir dosyasını ./flashplayer komutu ile başlatmanız yeterli. Desura menüsünden başlatırsanız, Desura sizden, tarayıcı ya da oynatıcıdan birini seçmenizi isteyecek. Oyunu satın alıp da bilgisayara indirmek zorunda da değilsiniz. [2] adresinden İnternet üzerinden de oynaya-bilirsiniz. İndireceğiniz oyun ile çevrimiçi oynayacağınız oyun arasında hiçbir fark yok. Ücret ödeyerek indirmek, yalnızca geliştiriciye destek olmanızı sağlayacaktır.

Kaldırmak için, açtığınız dizini silmeniz; Desura'dan aldıysanız da menüden “Uninstall” seçeneğini kullanmak suretiyle kaldırmanız gerekiyor.

Oynanış

Oyun Flash tabanlı bir oyun. Oyunu başlattığımız zaman, hukuk fakültesi öğrencisi genç kızın, ailesi ile birlikte yaptığı trafik kazasını gösteren sinematik bir giriş demosu bizi karşılıyor. Oyunun ara demoları, sinematik olarak çekilmiş. Giriş demosunun ardından ana menü ekranı geliyor. Ancak ana menü, diğer oyunlara göre oldukça az unsur barındırıyor.

Buradan oyunumuzun geçtiği dört rüyadan birini seçerek, o rüyaya girebiliyorsunuz. Konuları ve ortamları oldukça ilginç. İstediğiniz herhangi birinden başlayabilirsiniz. Oyunun ilerleyişi doğrusal değil. Zaten bir rüyadan aldığınız bir ipucu, diğer rüyaya yeniden giderek, oradaki bir bulmacayı çözmenizi sağlayacak. Yani rüyalara birden fazla kez gireceksiniz.

Rüyalar zaten, fantastik şeylerdir. Smile Bir de travma sonrası oluşanlar, daha da absürt hale gelebilirler. Hayatın insana yaşattıkları ve çözüm yolları, ilginç objelerle oyunda sembolize edilmiş. Örneğin, “The Next Hurdle” başlıklı rüyaya girdiğinizde, bir ağırlığın altında ezilmiş bir oyuncak ayı göreceksiniz. Bu rüyada, hayatta kaybolup giden çocukluğun betimlemesini bulacaksınız. “Following Role Models” rüyasında, kahraman sandığınız ama tanıyınca hiç de öyle olmadığını gördüğünüz insanların; “What They Expect” rüyasındaki sürekli başladığı yere dönen yol gibi, hayatın çıkmazlarının; “The Road Less Traveled” rüyasında ise diğerlerinin istekleri ile kendi isteklerinizin çakışması durumunda yaşanan çıkmazın betimlemelerini bulacaksınız.

Oyuncu olaraksa, bu dört rüya içinde tamamlamamız gereken, biri ana olmak üzere, 4 görev ve bulmamız gereken 9 adet fotoğraf var. Fotoğraflar, hasta kızımızın kopuk anılarının parçalarından ve -daha önemlisi- oyunda bize yardım edecek olan şekilleri belirten işaretlerden oluşuyor.

Oyunda, 3 boyutlu aktif fotoğrafik katmanlar arasında geziniyoruz. Bunu, yüksek çözünürlüklü panoramik bir görsel içinde bakınmak gibi düşünebilirsiniz. O an baktığı-nız yer net olarak görünürken, gidebileceğiniz yerlere doğru fare imlecinizi götürdüğünüzde, eğer gidebilinecek bir yer ise, oranın fotoğrafı bulanık olarak belirecektir. Tıklamanız halinde ise o noktaya gideceksiniz. Aynı şekilde, bir cismin başka açıdan görünümüne bakmak yani cismin çevresinde dolaşmak için de fareyi kullanıyoruz.

Panoramik hareketin dışında, oyunda yapacağımız bazı eylemler de var. Kaldırmak, batırmak, kesmek, yakalamak gibi. Bu eylemleri, bir rüyada bulup, ardından bir diğer rüyadaki bulmacayı çözmek için kullanmanız gerekecek. Bu eylemleri yapacak şekilleri, fare ile ekranımıza çiziyoruz. Eğer doğru yerde doğru işareti çizmişsek, rüyadaki bir bulmacanın parçalarından birisi tamamla-nacak demektir.

Ana menüye devam edecek olursak, rüya giriş resimlerinde “View Discoveries” şeklinde bir bağlantı göreceksiniz. Burası, rüyaya girdiğinizde, yapmanız gerekenleri gördüğü-müz bölüm. Ana görev ve 3 adet alternatif görevi buradan öğrenebilirsiniz. Bunları tamamladıkça, tamamlanan görevlerin yanındaki kutucuklar aydınlanacaktır. Yine buradan rüya içinde ulaştığınız fotoğrafları da görebilirsiniz. Geri dönmek için buradaki “ Hide Discoveries” bağlantısına basıverin. Smile

Sol altta ise, ana ses barı var. Yanındaki ses seçeneği ise, müzik, sesler ve konuşma için ayrı ayrı ses şiddeti ayarlayabileceğiniz bir menü açar. En sağdaki “Full Screen” oyunun 

tam ekran modunu açar ve kapar. “Options” kısmından ise sadece alt yazı ayarları var. İngilizce, Almanca ve Lehce (Polonyaca) dillerinde alt yazıya sahip oyun. Konuşma dili İngilizce. Hemen altındaki “Clear Save Game” oyunda bulduğunuz fotoğrafları ve bitirdiğiniz görevleri siler.
 
Menüdeki “Movie Gallery” ise, izlemiş olduğunuz ara demoları yeniden izlemenizi sağlar. Buradan açmış olduğunuz ara demoları izleyebilirsiniz sadece.
 
Sonsöz

Oyunun oynanışı ve kontrolleri oldukça basit. Grafikler, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, 3 boyutlu aktif katman ile kullanılmış. Gerçekten de orada olduğunuzu hissettiriyor. Her adımda, gördüğünüz ve bulunduğunuz yer ile ilgili olarak, Anja Jazeschann'ın (travma geçiren hukuk fakültesi kızı seslendiren) sesi bize eşlik edecek. Oyunun konusu ve kızın yaşam öyküsünü öğrenmek istiyorsanız, dinleyebilirsiniz. Ama konuşma ve diyalogların -eylem işaretlerinin bazılarının açıklamaları dışında- oyuna bir etkileri yok. Ama görüntüler için pek öyle diyemeyeceğim. Bulmacalar zor değil, ama gittiğiniz her yeri ve gördüğünüz her ayrıntıyı adeta hafızanıza kazımanız gerekecek. Oyun, çizgisel olarak ilerlemiyor. Bu da bize biraz zorluk çıkarıyor. Bir rüyaya girdiğinizde, bir yerde kalabiliyorsunuz. Rüyadaki dört görevden herhangi birini tamamladığınızda veya ekrana fare ile X sembolü çizdiğinizde rüyadan çıkıyorsunuz. Kaldığınız yeri geçmenizi sağlayacak olan ipucu ise, bir başka rüyada karşınıza çıkabiliyor. Yani oyunda her rüyaya birden fazla defa girmeniz gerekecek. Bu ipuçları, bazen bir yeri geçmeniz gereken bir eylem çizgisini de içerecektir. Mesela “The Next Hurdle” rüyasının görevlerinden birisi, bir gökdeleni uçurmak. Smile Bunun nasıl yapılacağı ise, “What They Expect” rüyasında karşınıza çıkıyor. Lavabo gideri sembolünde, yutma işaretinin nasıl yapıldığını burada öğreniyoruz. “The Next Hurdle” rüyasında, gökdelenin üzerindeki fırtına bulutlarına dikkatli bakınca, ters dönmüş bir lavabo gideri olduğunu fark edeceksiniz. Burada, “What They Expect” rüyasında öğrendiğiniz yutma işaretini çizdiğinizde, deliğin gökdeleni yuttuğunu göreceksiniz. Benden ipucu bu kadar, gerisi size kalmış. Smile
 
Bulunduğunuz yeri çok iyi inceleyin. Bir rüyada, ekranın bir köşeciğinde göreceğiniz ufacık bir detay, diğerinin bulmacasının çözüm ipucu olacaktır. Fare imlecinizi her tarafta gezdirerek, gidebileceğiniz yerleri bulun ve bunları hatırlamaya çalışın. Oyunda eylem işaretlerinde sağa – sola dön, yaklaş, uzaklaş, geri dön gibi eylem işaretleri de var. Panoramik hareketin dışında, bunları da kullanmanız gerekecek.
Sesler de oldukça güzel ve başarılı olmuş. Oyunda aslında konuşma ve müzikten başka ses, yok denecek kadar az. Oyun dizini altında tüm bu seslere ve oyunun müziklerine erişebilirsiniz zaten. Konuşmaları, oyundaki bulmacalara etkisi olmasa da dinlemeye çalışın derim. Rüyaların mistik havasına girmenizi sağlayacaktır.
 
Oyunda, Pardus 64 bit mimarisi altında, Flash oynatıcısı ile açmaya çalıştığımda libsmime.so hatası ile karşılaştım. 64 bit üzerinde, oyunu, İnternet tarayıcısı üzerinde çalıştırdım. 32 bitlik sürümde bu hata karşıma çıkmadı. Ama, tarayıcı ya da Flash oynatıcı üzerinde oynamakta herhangi bir fark göremedim. Bir diğer eksi yön ise, oyunun oldukça kısa olması. Sadece ana görevleri yapmanız halinde 10 dakika içinde oyunu bitirirsiniz. Ancak emin olun, rüyalardan çıktığınızda, içinizde, hâlâ o rüyada her yerlere gitmediğinize dair bir kurt yeniği kalacaktır. Smile Oyun, deneyimli oyuncular için kolay ama bu türe başlamak isteyenler için ideal. 
 
 
Oyun Resimleri:
Trauma Trauma Trauma Trauma
Oyun Videoları:

Bu oyun tanıtımını GNU Free Documentation License 1.3 şartları altında kullanabilirsiniz.