XBMC

XBMC

Yazılımın Adresi: XBMC Ana Sayfa
Yazılımın Lisansları: GNU General Public License v2,
Yazılımın bulunduğu depolar: P2011,
Yazılımın bulunduğu paket: xbmc

XBMC, “media center” olarak da adlandırılan, bir çoklu ortam gösterim merkezidir. XBMC ile İnternet üzerinden hava durumu bilgilerini alabilir, yerel veya uzak bir bilgisayardaki resimleri açabilir, yine yerel veya uzak bir bilgisayar veya desteklenen bir aygıt ile video ve müziklerinizi oynatabilir, kendi eklentileri sayesinde elektronik postalarınızı takip edebilir, torrent ile dosya indirebilirsiniz.

XBMC açıldığında, eğer öntanımlı ayarlar değiştirilmemişse, tam ekran olarak çalışır. Ekranın sağ üst köşesinde, günün tarihi ve saati ile birlikte hava durumu bilgisine yer verilir. Ekranın sol tarafı, XBMC'nin menü kısmıdır ki buradan XBMC'nin tüm fonksiyonlarına erişim mümkündür. Ekranın sağ alt kısmında ise o an çalmakta olan bir müzik, varsa, müziğin albüm kapağı resmi ile birlikte şarkının bilgilerine yer verilir. Eğer bir video oynatılmakta ise, arka alanda video oynamaya devam eder. Ekranın sol alt kısmında bulunan, yani XBMC menüsünün hemen altındaki düğmeler ise, XBMC'den çıkmak, bilgisayarı yeniden başlatmak, kapatmak veya uyku moduna almak için kullanılırlar.

XBMC'de, farenin sol tuşu, herhangi bir bölüme giriş işlevini görmektedir. Farenin sağ tuşu ve klavyenin ESC tuşu ise, girilen bir bölümden çıkışı sağlamaktadır. Eğer bilgisayarınızın oynat, duraklat, sonraki, önceki, ses ayarı gibi çokluortam tuşları varsa, muhtemelen XBMC'de o tuşları kullanabileceksiniz.

Şimdi, XBMC'nin menüsünde bulunan bileşenler ve bunların kullanımları hakkında bilgiler verelim:

1- Hava Durumu

XBMC'nin bileşenlerinden biri olan Hava Durumu bölümü ile, XBMC'de ayarlı olan hava durumu sağlayıcısından gelen bilgilere dayanarak, ayarlanmış olan illerin hava durumunu öğrenebilirsiniz.

Hava Durumu bölümüne girildiği zaman, kullanıcıyı karşılayan ilk ekran, birincil olarak ayarlanmış olan ilin hava durumu bilgisini barındırmaktadır. Hava durumu bilgisi, anlık olarak durumun ne olduğunun yanında, gün boyunca ve gelecek birkaç günde nasıl olacağını içeriyor.

2- Resimler

XBMC bileşenlerinden biri olan Resimler ile önceden ayarlanmış resim kaynaklarında bulunan resimleri görüntüleyebilir, slay gösterisi olarak sunabilirsiniz. Resim kaynağı olarak ise yerel veya uzak herhangi bir bilgisayardaki bir resim dizini seçilebildiği gibi, desteklenen bir resim aygıtı da seçilebilir. Bunun yanında yüklenebilen çeşitli eklentiler ile bu bölüm daha da güçlendirilebilir.

Listeden, önceden eklenmiş olan bir resim kaynağına tıklandığında, resim kaynağında bulunan resim ve dizinler listelenir. Resimlerin üzerine gelindiğinde, ekranın sağ alt köşesinde önizlemesine yer verilir. Resme tıklanırsa, resim tam ekran olarak açılır.

3- Müzikler

XBMC bileşenlerinden biri olan Müzikler ile önceden ayarlanmış olan müzik kaynaklarınızdaki müzikleri dinleyebilir, müzik kütüphanesi oluşturabilir, bu kütüphaneleri içeri veya dışarı aktarabilirsiniz. Ses CD'lerinizi çalabilir, çaldığınız müziği Last.fm ve Libre.fm'de yayınla yabilirsiniz. Müziklerin çalınması için XBMC' nin kendi müzik oynatıcısı ya da DVD oynatıcısını kullanabilirsiniz. Ayrıca XBMC'nin müzik eklentileri ile İnternet'e bağlı bir biçimde, dinlediğiniz mü zik ile alakalı birçok bilgiye erişebilirsiniz.

Müzikler bölümüne girildiğinde, kullanıcıyı önceden ayarlanmış olan müzik dizinleri ile, müzik eklentilerine erişmek ya da müzik eklentisi yüklemek için "Müzik Eklentileri" ve yeni müzik kaynağı eklemek için "Kaynak Ekle" bağlantıları karşılar. Müzik kaynağı olarak bir dizin seçilebileceği gibi, ağ üzerinden bir kaynağa veya bir aygıta da bağlantı sağlanabilmekte.

4- Videolar

XBMC bileşenlerinden Videolar, önceden ayarlanmış video kaynaklarındaki videoları izlemeye yaramaktadır. Video kaynakları çeşitli taşınabilir bellekler ve cihazlar olabileceği gibi uzak bilgisayarlardaki içerik de olabilmekte.

Videolar bileşeni, diğer bileşenlerde de olduğu gibi çeşitli eklentilerle güçlendirilebilmekte. Eklentilere örnek olarak YouTube eklentisi gösterilebilir. Adından da anlaşılacağı üzere, bu eklenti ile internete bağlı bir bilgisayarda YouTube videoları izlenebilmekte.

5- Programlar

Programlar bileşeni, XBMC'yi güçlendirebilecek bir diğer bileşen. XBMC, internete bağlı bir bilgisayara kolayca kurulabilecek onlarca eklenti sunmakta. Bu eklentilerden bazıları internette gezinebilmeyi, torrent ile dosya indirebilmeyi, filmler hakkına soru çözmeyi, tv akışını takip etmeyi, JDownloader ile dosya indirmeyi, GMail hesabındaki e-postaları kontrol etmeyi sağlıyor.

 

 

Yazılımın Resimleri:
XBMC XBMC XBMC XBMC XBMC XBMC
Yazılımın Videoları:

Bu yazılım tanıtımını GNU Free Documentation License 1.3 şartları altında kullanabilirsiniz.