Blender

Blender

Yazılımın Adresi: Blender Vakfı Resmi Sitesi
Yazılımın Lisansları: GPL,
Yazılımın bulunduğu depolar: Pardus-2011,
Yazılımın bulunduğu paket: blender
Blender, özgür bir üç boyutlu modelleme ve canlandırma uygulamasıdır.
Tasarı, 1988'de Hollanda'da kurulan NeoGeo adlı canlandırma stüdyosunun, kendi kadrosuyla yazılım geliştirerek kendi üretim araçlarına sahip olmayı hedeflemesiyle başlamıştır.
2002 yılında kurulan Blender Vakfı, o güne dek yazılmış olan kodları Free Blender adıyla kamuya açar ve bir bağış kampanyası başlatır. Geliştirilmesine aktarılan ilk fonlar bu şekilde oluşturulan yazılım, özgür Python API'si ve içinde gömülü çalışan oyun motoru ile birçok yazılım geliştiricinin ilgisini çeker ve oldukça hızlı geliştirilir.
Hala bilinen ve yaygın olarak kullanılan 3D modelleme/tasarım yazılımları arasında kabul edilmektedir.
Blender tek başına, ilk olarak Cuma ya da bir başka gün adlı 35mm. filmin görsel efektleri için kullanılmıştır. Bu film Locarno Film Festivalinde en iyi görsel efekt ödülü almış, daha sonra Örümcek Adam 2 filminde de kullanılmıştır.
Teknoloji gösterisi amaçlı olarak ve yazılımın yeni tasarılarda kullanılabilmesini yaygınlaştırmak amacıyla Montevideo Medya Sanatları Enstitüsü tarafından organize edilen bir tasarıda Fillerin Düşü adlı 3 boyutlu bir filmin üretilmesinde kullanılmış, daha sonra bu film özgür yazılım felsefesine uygun olarak kaynak kodları açık olarak dağıtılarak bir ilk gerçekleştirilmiştir.
Blender Papervision3d desteği de vermektedir.
Yazılımın Resimleri:
Blender Blender Blender Blender Blender Blender Blender
Yazılımın Videoları:
Kaynak : Wikipedia,
Bu yazılım tanıtımını Creative Commons Attribution (CC-BY) 3.0 şartları altında kullanabilirsiniz.