Forumlar > Pardus-Linux.org > Güncel (Pardus 2012 Anka Yol haritası)
enki kullanıcısının resmi

enki

Pardus 2012 Anka Yol haritası

Nereden başlayacağımı bilemiyorum. Ben size olanları ve konuşup tartışıp olması gerekenleri yazayım, siz de içerisinden çıkarırsınız.

Anka Projesine başladığımızı ve çalışmaların olduğunu biliyorsunuz. Biz resmi ekibi ve kurum açıklamalarını beklerken bir yandan da çalışmalarımıza devam ediyorduk.

Ancak gelinen son durum karşısında beklemeyi bırakmak, sadece Pardus'a konsantre olmak gerektiğine inandığımız için çeşitli araştırma ve girişimlerde bulunduk.

Neydi bunlar? Pisi yetersiz deniyordu. Yeterli olması için yetersiz denilen şeylerin birileri tarafından yazılması gerekiyordu. Bunu TUBITAK tarafından beklemenin anlamsız olduğunu düşünerek, yazılımdan anlayan ve iyi anlayan birilerine bunu yaptırmak gerekiyordu. Peki PiSi'yi yaptırınca sorun düzelecek mi? Hayır. Başka zaman başka birşey çıkacağı aşikardı. Buna PKD'nin gücü yetmezdi. Özgür Yazılım dostları ile konuşmaya başladık. Bunlardan ikisi EMO ve BMO idi. Onlardan destek istedik. Onlar da seve seve destek vereceklerini söylediler. BMO'nun kuruluş aşamalarını tamamlanmadığı için EMO ile anlaştık. EMO bize yazılım, iş gücü ve DVD, broşür desteği verecek kurum olarak PKD'ye Anka Projesi için sponsor kurum oldu.

Başka neye ihtiyacımız vardı? Sunucuya. LKD sağolsun, PKD'nin kurulduğundan beri destekçisi olmuş ve her türlü ihtiyacımızda elimizinden tutmuştur. Bu konuda da olacağından emindik. Nitekim bize önceden 3 ayrı sanal sunucu tahsisi yapmıştı. Şimdi bunlardan birini çok yeni ve güzel bir sunucuya taşıyacak. Sunucu ve herşeyimizin sponsoru LKD oldu.

Üçüncü destekçimiz de Ankara Barosu Bilişim Kurulu oldu. Lisanslama, yer sağlama ve olursa hukuki konularda yardım etmek için.

Anka Projesi'nin şimdilik LKD, EMO, ABBK'den oluşan üç adet destekçisi var artık.

Peki nasıl ne şekilde yapacağız?

Özgür Yazılım ve geçmişte Pardus'a emek vermiş üstatlarımızdan oluşan bir yönetici grubu, LKD'nin sağladığı sunucular üzerinden geliştirme ortamı kuracaklar ve yeni geliştiricilere yol gösterici olacaklar.

Yine Google projelerinde de olduğu gibi PiSi ve diğer projeleri listeleyip, Özgür Yazılım camiasına ihaleye açacağız. Emek veren ve yapanlara para ya da ayni olarak ödül dağıtacağız.

Para ve ayni yardımları yapabilmek için olan desteği EMO ve yapılacak olan bağış kampanyalarından sağlayacağız.

"Hani yol haritası" dediğinizi görür gibi oluyorum. "Tarih nedir, ne zaman ne olacak söylemediniz." derseniz, size yanıtım bu yapılacak şeylerin hepsi sizlerin gözü önünde olacağı için işlerin yüzdesini, yapılanları inceleyebileceksiniz.

Pardus Kullanıcıları Derneği Başkanı
Av.Nihad Karslı

www.pkd.org.tr
www.lkd.org.tr
www.emo.org.tr
www.ankarabarosu.org.tr

sezaiyorum kullanıcısının resmi

sezaiyorum

Re: Pardus 2012 Anka Yol haritası

Hmm. Şimdi bir blog yazısı yazmak farz oldu Smile

sezaiyorum

sezaiyorum wrote:
Hmm. Şimdi bir blog yazısı yazmak farz oldu Smile

Bi şey yapmalı !

http://sezaiyeniay.wordpress.com/2012/07/05/pardus-anka-calismasina-destek/

Pardus Kullanıcıları Derneği Yenişehir Mithatpaşa Postanesi Hesap No: 09489626

PHoeniX kullanıcısının resmi

PHoeniX

Banka hesabı konusunda bir @enki ile görüşmekte fayda olduğu düşüncesindeyim

sezaiyorum

PHoeniX wrote:
Banka hesabı konusunda bir @enki ile görüşmekte fayda olduğu düşüncesindeyim

Yazıyı okudun mu?

PHoeniX kullanıcısının resmi

PHoeniX

Kusura bakma okumadan yazmıştım...

Parasal konularda Kickstarter gibi sitelerin kullanılması taraftarıyım zamanında enki'ye bahsettiğim gibi...

armut kullanıcısının resmi

armut

Bir Pardus çatalı olarak ANKA'nın bir an önce Pardus 2011'in güncellenmesini bir kenara bırakıp, üzerinde çalışılabileck yeni bir bootstarp bir system.base kurulumu sunması lazım. Bu aynı zamanda geliştirme katkısı verebilecek kişilerce ciddiye alınmasını da sağlar.

enki kullanıcısının resmi

enki