boraalper4 kullanıcısının resmi

boraalper4

Kayıt: 08/11/2011
WWW

Yeni bir e-dergi

Merhaba,

Herhangi bir dağıtım topluluğuna ait olmayan, tüm GNU/Linux ve Özgür Yazılım kullanıcılarının katkıda bulunabildiği bir e-dergi kurmayı planlıyorum. Çünkü şu anda böyle bir e-dergiye gerçekten ihityaç var. Pardus e-dergi ve Root dergisi dışında, gerçekten bir kuruluşa bağımlı olmadan çıkarılan bir e-dergi var mı? Sanırım yok.

Eğer güçlerimizi birleştirirsek iyi bir e-dergi çıkartacağımıza can-ı gönülden inanıyorum. Buraya Linux Mint Türkiye topluluğunu temsilen geldiğim zannedilmesin. Bu başlığı orada da açtım.

Bugün Linux Mint Türkiye ve Pardus-linux.org ile başlayacak olsak da, daha sonra diğer pek çok topluluktan ve irili ufaklı pek çok kullanıcıdan destek geleceğine inanıyorum.

Ben yalnızca kurulmasında rol oynuyorum. Bu derginin sahibi olduğum ve dergime yazar aradığım zannedilmesin. Henüz hiçbir şey kesinleşmiş değil.

Ancak şunu belirtmek isterim, kurulacak olan e-derginin Enixma'nın yolundan gitmesini isterim. Onunla aynı ilkeleri taşımamız bizi de onun gibi başarılı yapacaktır.

http://www.enixma.org/ilkeler.html 

Dergi 2 ayda bir olmak üzere her ayın 4'ünde çıkarılabilir. 2 ayda bir çıkartarak hem camiaya daha kaliteli bir dergi sunarız, hem de bunu yaparken de çok zorlanmammış oluruz. Önemli durumlarda ara sayılar çıkartılabilir.

Bu iş için gerçekten elini taşın altına koyacak kişiler arıyorum. Bir dergi çıkarmak kolay iş değil.

Desteğinizi, olumlu veya olumsuz her türlü görüşlerinizi merakla bekliyorum.

Not: Reklam olarak algılanmasın. Dediğim gibi henüz hiçbir şey kesin değil. Bu proje ancak sizin de desteiğinizle var olacaktır.

Ek olarak, yukarıda yazdığım yazı kesinlikle "Siz boşverin Pardus E-dergi'yi, en iyisi bu projeye gelin" gibi bir amaç taşımaz.

Top
Melen kullanıcısının resmi

Melen

Kayıt: 18/11/2006
WWW

Re: Yeni bir e-dergi

Şuanki e-dergilere bile anca konu yetiştirilebildiğine göre ve enixmanında kaç aydır sayı çıkarmadığına bakarsak kısa süreçli bir uğraş boşuna olacaktır.

Top
boraalper4 kullanıcısının resmi

boraalper4

Kayıt: 08/11/2011
WWW

Re: Yeni bir e-dergi

Yorumunuz için teşekkürler.

Top
PHoeniX kullanıcısının resmi

PHoeniX

Kayıt: 09/12/2010
WWW

Re: Yeni bir e-dergi

Son satırdaki gibi bir amacın olduğunu düşünmemekle beraber, düşündüklerine katılıyorum. Her ne kadar Pardus Derginin adında Pardus geçsede http://www.pardus-linux.org/forum/pardus-linuxorg-edergi/pardus-e-dergi-... burada da belirttiğim gibi PED sadece bir Pardus dergisi değil...

Kendimden örnek vermek gerekirse Pardus kullanmıyorum ve yazılarım pardus üzerinde ve pardus alakalı olmamasına rağmen dergi yazarıyım... Seninle benzer düşünceleri taşımakla beraber bu eksikliğin farkındayım...

Fakat bir dergi çıkarmak ve dergiyi okuyacak okur bulmak gerçekten zor... Sadece yazı bulmak bile zorken imla, tasarım ve dağıtım gibi konulara girmiyorum bile...

Bana sorarsan madem güçleri birleştirmekten bahsediyorsun Pardus Dergi'nin katkıcısı olmakla bu amaca destek verebilirsin... Eğer sayılara ve yazılara bakarsan dağıtım dergisi olmadığı fark edeceksin...

Top
baDibere kullanıcısının resmi

baDibere

Kayıt: 14/10/2007
WWW

Re: Yeni bir e-dergi

Yazınızı LM'de okumuştum ve birkaç saat önce buraya da yazınca cevap verme gereği hissettim. Neyse ki @PHoeniX sağolsun, benim sanki düşüncelerimi kilometrelerce uzaktan okumuş ve benim yerime yazmış.

Top
boraalper4 kullanıcısının resmi

boraalper4

Kayıt: 08/11/2011
WWW

Re: Yeni bir e-dergi

Yorumlarınız için teşekkürler. Peki yabancı makaleleri Türkçe'ye çevirip bir e-dergi oluştursak?

Top
PHoeniX kullanıcısının resmi

PHoeniX

Kayıt: 09/12/2010
WWW

Re: Yeni bir e-dergi

Bora, mutlaka ki çeşitlilik güzel bir olgu... Yabancı makaleleri çevirmek, özgür lisanslar haricinde lisanslanmamış yazılarda lisans sorunu (ki internetteki bir çok kaynak yazılar özgür değil) ve özgünlük sorunu çıkarır...

Ben yabancı kaynaklı yazıları sadece kaynak olarak kullanıyorum.

Bana sorarsan sıfırdan bir yapı yerine, aklına yatan bir topluluğun çalışmalarına katılmalı, o kişiler ile tanışarak işin ilk basamağından başlamalısın... Böylece çok iyi yazılar ve iş yapsanda ilk aşamadaki okur bulma ve kitleye ulaşmak gibi sorunlar yaşamazsın...

Tabi bunlar benim kişisel görüşüm nasıl dilersen öyle yapabilirsin.

Top