Forumlar > Pardus > Donanım > Ağ Donanımı (5651 sayılı Kanun'a göre Ağ trafiğini kaydetmek)
egitimist kullanıcısının resmi

egitimist

5651 sayılı Kanun'a göre Ağ trafiğini kaydetmek

Merhaba, 5651 sayılı Kanun'a göre Ağ trafiğini kaydetme işini özgür yazılımlarla nasıl yapabilirim? Resmi kurumların en az 6, en çok 24 ay süreyle ağ trafiğini zaman bilgisini de imzalayarak kaydetmekle yükümlü olduğunu öğrendim. Bu loglama işini özgür yazılımlarla yapabilir miyim? Teşekkürler...

enki kullanıcısının resmi

enki

Re: 5651 sayılı Kanun'a göre Ağ trafiğini kaydetmek

ayrı bir yazılıma ihtiyac var mı ? sunucunuzun loglarını saklayacaksınız zaman damgası ile . logları saklayacak güvenli bir alan yeterli diye düşünüyorum.

egitimist

Yalnız, bu kanun sunucu ile sınırlı değilmiş. İnternet kaynaklarını paylaşan işletme ve kurumları da kapsıyormuş. Örneğin bir okulu düşünebiliriz. MEB'in ücretsiz adsl hattı dışında internet hattı kullanan kurumların o hatta ait ağ trafiğine ait logların zaman damgasıyla işaretlenerek belirtilen süreler içersinde saklanması, istendiğinde ibraz edilmesi gerekiyormuş. Yani bu kanun internet kafeleri, işletmeleri veya evindeki internet hattı komşularıyla paylaşan vatandaşları bile kapsıyor.

Şöyle bir video buldum.

Özgür Yazılımlarla 5651 Sayılı KanunaUygun Kayıt Tutmak
http://seminer.linux.org.tr/seminer-videolari/

HatemAKIN kullanıcısının resmi

HatemAKIN

ücretsiz untangle kullan derim

egitimist

HatemAKIN wrote:
ücretsiz untangle kullan derim