Programlama Dilleri Araba Olsalardı

Bu yazı, Mike Vanier tarafından [1] yazılmış olup, Türkçeye çevrilerek Pardus-Linux.Org e-Dergi'de yayımlanmıştır. Daha önce Rusça ve Arapçaya çevrilen bu yazıyı, eğlenerek okuyacağınızı umuyorum.

 • Ada, bir tank olurdu. Hiç bozulmayan, aşırı korkunç bir tank. İnsanlara bir Ada sürdüğünüzü anlatırsanız kontrolsüz bir şekilde size gülebilirler, fakat gerçekten savaş alanında bir spor araba sürmek ister miydiniz? [Amit Dubey]
 • Assembly, çıplak bir makine olurdu. Arabayı kendiniz oluşturmanız gerekir ve çalışırken gazı elle sağlamak zorunda kalırdınız, fakat dikkatliyseniz tazı gibi hızlı gidebilir. [Subterfug (digg.com)]
  Assembly değil, siz bir araba olurdunuz Smile
 • Basic, yerel dükkanlara gitmek için kısa sürüşler yapmak için kullanışlı basit bir araba olurdu. Yeni öğrenenler için popüler olsa da bir kabuğa soyulup, büyük bir üretici tarafından yeniden inşa edilirdi. Yeni sürüm sadece kozmetik benzerlikler bırakılarak uzun yolculuklar için tazelenmiş olurdu.
 • C, oldukça hızlı; fakat elli milde bir bozulan bir yarış arabası olurdu. Cobol, bir araba olarak farzedilebilir, ancak kendine saygı duyan hiçbir sürücü onu sürdüğünü kabul etmez.
 • C# , aile arabasının yarış için olan modeli. Bir kez kullandınız mı, rakibinizin ürünlerini tekrar kullanmanıza izin yoktur.
 • C++ , C yarış arabasının sadece 250 milde bir bozulan ve birçok ekstra özellikle güçlendirilmiş modeli olurdu. Fakat bozulduğunda, kimse neyin yanlış gittiğini anlayamaz.
 • Eiffel, bir Fransız aksanıyla dahili sürüş yönergelerini içeren bir araba olurdu. Hatalarınızı hemen öğrenme ve onlardan ders çıkarma konusunda yardımcı olurdu. Fakat siz onunla tartışmaya cüret etmez miydiniz ya da o sizi aşağılayıp arabadan dışarı atmaz mıydı? [Daniel Prager]
 • Erlang, sizi gitmek istediğiniz yere götürmek için ortaklaşa çalışan bir araba filosu olurdu. Bir ayak ile birkaç arabanın her birini sürmeyi öğrenmek için bir alıştırma dersi almak gerekiyor, fakat nasıl olduğunu öğrendiğinizde diğer yolları görmenin zor olduğu bir arazide sürebileceksiniz. Ek olarak, çok fazla araç kullandığınızdan, birkaçı bozulduğunda sorun olmayacaktır. Forth, bir alet çantasından kendinizin inşa ettiği bir araba olurdu. Aracınız başkasının ki gibi görünmesi ya da
  davranmak zorunda değil. Bununla birlikte, bir Forth arabası sadece geriye doğru gidebilir. [256byteram (Digg.com)]
 • Fortran, oldukça ilkel bir araç olurdu; dümdüz bir yolda yalnız siz olduğunuz sürece çok hızlı giderdiniz. Bir Fortran arabasını sürmeyi öğrenmenin diğer araba modellerini sürmeyi öğrenmeyi imkansız kıldığına inanılır.
 • Java, bir aile arabası olurdu. Sürmesi kolay olurdu fakat çok hızlı olmazdı ve kendinize zarar veremezdiniz.
 • Haskell, inanılmaz bir şekilde zarifçe tasarlanmış ve hakkında, son derece garip arazilerde sürülebilir diye konuşulan, güzel bir araba olurdu. Sürmeyi bir kez denediniz mi, aslında yolda sürmek yerine kendisinin ve her biri biraz uzakta bir araba ile olan yolun kopyalarını oluştururdu. Onu daha geleneksel yollarla sürmenin olanaklı olduğu düşünülebilirdiniz, ancak yeterli matematik bilmediğinizden nasıl olacağını anlayamazdınız.
  Haskell gerçek bir araba olmayacaktı; sürme sürecini siz yapacak olsaydınız, ne olması gerektiğinin detaylı açıklamasını verdiğiniz soyut bir makine olacaktı. Gerçek bir sürüş için, soyut makineyi gerçek makinenin içine koymak zorunda olacaktınız. Somut makinenin nasıl çalıştığını merak etmeyecektiniz. Ayrıca birden fazla soyut makineyi tek bir soyut makine yapmanın bir yolu da var, böylece somut makineye koyarak birden çok geziyi birbiri ardına gerçekleştirebilirdiniz.
 • Lisp, bir arabaya benzerdi fakat yeterli ayarlarla bir uçak ya da denizaltıya dönüştürülebilirdi. Lisp ilk bakıldığında bir arabaya benzemeyecekti. Fakat şimdi ve sonra birkaç kişinin onu etrafta sürdüğünü görecektiniz. Bir noktadan sonra hakkında daha fazla şey öğrenmeye karar verecektiniz ve bunun aslında daha fazla araba yapabilecek bir araba olduğunun farkına varacaktınız. Arkadaşlarınıza anlatacaktınız, fakat onlar size gülecek ve o arabaların çok tuhaf göründüğünü söyleyeceklerdi. Siz hâla bir gün sokakların hakimi olacak düşüncesiyle, bir tanesini garajınızda saklayacaktınız. [Paul Tanimoto]
 • Mathematica, Lisp arabasından hak edilen övgüyü vermeden çok şey ödünç alınmış, iyi tasarlanmış bir araba olurdu. Varış noktasına ulaşmak için en uygun yolun denklemlerini çözebilirdi, fakat bu bir servete mal olurdu.
 • Matlab, Mathematica arabasının genelde sürüldüğü araziye benzeyen arazide, kısa yolculuklar yapmaya giden doğru dürüst sürmeyi bilmeyenler için tasarlanmış olurdu. Arazideyken sürüşü oldukça konforlu olurdu fakat doğru yoldan saparsanız, küçük bir araba olsa bile züppe sürücülerin bile bir araba olduğunu kabul etmeyecekleri derecede, sürüşü zor olacaktı. Ocaml, çok seksi bir Avrupa arabası olurdu. C kadar hızlı olmazdı ama hiçbir zaman bozulmazdı, dolayısıyla daha kısa zamanda giderdiniz. Bunun yanında, Fransız olduğu için kontrol araçlarının hiçbiri olağan yerlerinde olmazdı.
 • Perl, rahat bir araba olarak düşünüle bilirdi, fakat sürücü kılavuzu çetrefilli olurdu. Ayrıca, bir Perl arabasını nasıl süreceğinizi anlasanız bile, başkasınınkini süremezdiniz.
 • PHP, bir Oscar Mayer Wienermobile olurdu. Acayip ve kontrol etmesi güç fakat hâlâ herkes onu sürmenin peşinde. [CosmicJustice (digg.com)]
 • Prolog, tam otomatik bir araba olurdu. Varış noktanızın neye benzediğini anlatırdınız ve kendisi tüm yolu sizin için giderdi. [Paul Graham] Bunun yanında, çoğu yeri tarif ederken gösterilen çaba, sürerken gösterilen çabaya eşit olacaktı. Deneme-yanılma GPS sistemi de bulunurdu. Yol boyunca sizin hedef noktanıza bakar ve bulamadan yolun sonuna gelirse, geri gelir ve bir sonraki yolu dener ve bunu bulana kadar devam ettirirdi.
 • Python, yeni başlayanlar için harika bir araba; ehliyetsiz sürebilirsiniz. Çokhızlı ya da ağır arazi şartlarındasürmek istemediğiniz sürece hiçbir zaman yeni bir arabaya ihtiyaç duymayabilirsiniz.
 • Ruby; Perl, Python ve Smalltalk arabaları üçlü çarpışma yöntemiyle karıştırıldığında oluşturulan bir araba olurdu. Bir Japon tamircisi parçaları bulur ve birçok sürücünün parçaların toplamından iyidir diye düşüneceği bir araba oluşturur. Diğer sürücüler, bunun yanında, Ruby arabasının birçok kontrolünün kopyalandığını, bazı kopya kontrollerin olması gerektiğinden daha zor sürmesine neden olacak şekilde değişik davrandığı konusunda konuşurlar. Yeniden tasarım rivayet edilir.
 • SmallTalk, sürmeyi yeni öğrenenler için tasarlanmış küçük bir araba olurdu, fakat öyle güzel tasarlanmıştır ki deneyimli kullanıcılar da sürmekten zevk alır. Çok hızlı sürülemez fakat herhangi bir parçasını ayırabilir ve olmasını istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Acayip olan şey ise aslında siz onu sürmüyorsunuz; ona bir yere gitmek için ileti gönderiyorsunuz ve o gidiyor ya da size ne söylediğinizi anlamadığını söylüyor.
 • VisualBasic , sizi süren bir araba olurdu. [yivkX360]

[1] http://www.cs.caltech.edu/~mvanier/hacking/rants/cars.html

 
Bu yazının lisansı Pardus-Linux.Org eDergi 33. Sayı'daki lisansı ile aynıdır. Lisanslar hakkında bilgiyi lisanslar sayfamızda bulabilirsiniz.

Etiketler :

Yorumlar

beratalp kullanıcısının resmi
Üyelik Tarihi:
14 Ağustos 2008

Güzelmiş Smile